Máris beszennyezték a Hunfaly-völgyi menedékház új illemhelyét

Máris beszennyezték a Hunfaly-völgyi menedékház új illemhelyét

Nagy Árpád
Nagy Árpád - https://spisgemer.korzar.sme.sk
2025/07/16
A rend fenntartása érdekében új WC-papír adagolók kerülnek kihelyezésre.
Hirdetés

Szétdobált WC papír és általános rendetlenség a Hunfalvy-völgyi menedékház (Chata pod Rysmi) közelében található új komposztáló illemhelyek környékén a Magas-Tátrában – ilyen fotó kering napok óta a közösségi médiában.
Szlovákia legnagyobb turistaklubja, a Hikemates elnöke, Patrik Pajta megerősítette, hogy valóban találták már ilyen állapotban a WC-ket, de ez ritka esetnek számít. Elmondása szerint, bár a menedékház gondnoka és személyzete rendszeresen gondoskodik a mellékhelyiség tisztaságáról, a turisták nagyon szélsőségesen tudnak viselkedni. Ugyanakkor kisebb módosításokat helyezett kilátásba.

Máris beszennyezték a Hunfaly-völgyi menedékház új illemhelyét-1
A Hunfaly-völgyi menedékház új illemhelye
Máris beszennyezték a Hunfaly-völgyi menedékház új illemhelyét-1
Forrás: Hikemates

A Szlovákia legmagasabban fekvő menedékháza (2250 m) mellett található komposztáló WC-ket kevesebb kb. három hete nyitották meg. Ez a Magas-Tátrában egyedülálló kísérleti projekt, az új illemhelyek ugyanis a komposztálás elvén működnek, céljuk a természetre gyakorolt negatív hatások csökkentése. A projekt mögött a Hikemates turistaklub és önkéntesek állnak. Az új mellékhelyiségeket úgy építették meg, hogy ellenálljanak az erős szélnek, de néhány felelőtlen turista miatt ez nem mindig elég.
„Az emberek, akik a menedékházhoz érkeznek, nagyon különbözőek – egyesek úgy bánnak a WC-vel, ahogy viselkednek. Aztán az történik, hogy mindenfelé szét van szórva a WC papír.”

Több mint egy tonna anyag háton felcipelve 

Pajta szerint azonban a WC-k nincsenek állandóan ilyen állapotban – a gondnok és a személyzet rendszeresen takarít, söpör, mos, és pótolja a WC papírt. A látogatókat arra kéri, viselkedjenek tisztelettel. „Ez egy nyilvánosan hozzáférhető hely, a WC-t mások is használni fogják utánuk – jó lenne, ha tisztán tudnák hagyni őket mások számára is” – tette hozzá. A WC-k építéséhez a turisták és önkéntesek a múlt évben több mint egy tonna anyagot cipeltek fel a hátukon. További 8 tonnát idén júniusban helikopterrel szállítottak fel, hét repülés során. Az építkezés június végén fejeződött be.
A WC-t földelték, villámcsapás esetén sem jelentenek veszélyt. Az építményeket nemcsak stabil alapok, hanem rögzítő kötelek is biztosítják. Az új illemhelyek előnye, hogy a szilárd hulladék gyűjtőtartályba kerül, ahol élő szervezetek (gombák) végzik el a komposztálást. Így ezután már nem kerülhet emberi ürülékek, szalvéták vagy egyéb szemét a WC alatti lejtőre, ahová korábban a turisták mindezt kidobták.

Új WC papír adagolók

A projektet a Hikemates turistaklub a Szlovák Turisták Klubjával, a JAMES Hegymászó Egyesülettel, a menedékházzal és a Tátrai Nemzeti Parkkal együttműködésben valósította meg. A nyitás után két héttel azonban már módosításokat terveznek. „Lengyel nyelvű tájékoztatók is kikerülnek az információs táblákra, mivel sok a lengyel turista. Új WC papír adagolók felszerelése is tervben van, amelyek takarékosabbak lesznek. Dobos adagolókról van szó, ahonnan a látogatók egy-egy darabot tudnak letépni. Meglátjuk, hogy ez segít-e a tisztaság javításában” – jegyezte meg a Hikemates elnöke.
Forrás: https://spisgemer.korzar.sme.sk

Hirdetés
Hirdetés