Az egynapos túrától kezdve a több napos, hetes túrákig bezárólag hátizsákunk felszerelésének egyik alapeleme az elsősegélynyújtó készlet. De vajon tudjuk-e, mit kell tartalmaznia?
A hátizsákban magunkkal vitt elsősegélynyújtó készlet tartalmazza az esetleges sérülések, sebek ellátásához, elfedéséhez szükséges dolgokat, valamint a fájdalomcsillapítókat.
Az első dolog, amely sosem hiányozhat a hátizsákunkból az izolációs fólia, más néven a mentőfólia. Baleset esetén a segítségre várva ezzel takarjuk be a sérültet, védve ezzel a hipotermia ellen. Az izolációs fólia jól jöhet kevésbé kritikus helyzetekben is, pl. ha fázunk, vagy ha egy nem tervezett éjszakát a szabadban kell töltenünk, hiszen védelmet nyújt a széltől és a hidegtől, de aljzattakarónak használva szigetelő rétegként is használható.
Az elsősegélynyújtó készletet ezen kívül fel kell tölteni felületi sérülések ellátásához szükséges anyagokkal: steril gyorskötöző pólya, steril mull lap, sebtapasz, kötszer, kisolló, háromszögletű kendő, fólia kesztyű, sebfertőtlenítő oldat (pl. hidrogén-peroxid vagy Betadine) vagy fertőtlenítő kendő. A kisolló akkor is hasznos, ha le kell vágni a sérült testrészről a ruhaneműt, vagy el kell vágni a kötszert, sebtapaszt.
Fontos, hogy az elsősegélynyújtó készlet tartalmazzon valamilyen (lehetőleg 50-es faktorszámú) napvédő krémet, valamint leégés esetén alkalmazható krémet. A hátizsákba történő bepakolás során ügyeljünk arra, hogy az elsősegélynyújtó készlet könnyen elérhető helyre, lehetőleg a felső vagy valamelyik oldalsó zsebbe kerüljön. Sérülés, segítségnyújtás esetén nem csak az elsősegélynyújtó felszerelés megléte a fontos, de ügyelni kell a gyógyszerek pontos és körültekintő használatára is.
Forrás: https://portaltatrzanski.pl