A „Mi vagyunk az erdő” (My sme les) polgári kezdeményezés 145, a Szlovák Állami Természetvédelem (ŠOP SR) és a vadásztársaságok között a barnamedvék kilövésére kötött megállapodást elemzett.
Az elemzés eredményeiből kiderül, hogy a megállapodások közül több mint 90, azaz 62 %-uk valószínűleg törvénysértő.
„Megállapítottuk, hogy az Állami Természetvédelem által 2024-ben kötött megállapodások közül nem kevesebb, mint 90 mutat súlyos hiányosságokat, amelyek többek között érvénytelenségükhöz vezethetnek. Ezzel kapcsolatban felhívjuk a figyelmet arra, hogy a törvénysértő módon megkötött megállapodások alapján végrehajtott medve kilövések büntetőjogi következményekkel is járhatnak a megállapodás végrehajtói, azaz a vadásztársaságok számára” – mondta Marián Hletko, a „Mi vagyunk az erdő” kezdeményezés részéről.
A ŠOP SR 2024 eleje óta nem kevesebb, mint 145 megállapodást kötött medvék vadászatának engedélyezésére a vadásztársaságok által, ami a kezdeményezés szerint megkerüli a védett állatok védelme alóli mentességek engedélyezésére vonatkozó, európai jogszabályokban meghatározott jogi eljárást.
A nemzeti parkok hatáskörébe tartozó területeken kötött megállapodások is problémát jelentenek, ahol az Állami Természetvédelem nem rendelkezik hatáskörrel. A nemzeti parkokban legalább 10 medvét lőttek már ki a kétes megállapodások alapján.
A megállapodások száma Tomáš Taraba miniszter hivatali ideje alatt kezdett növekedni, a 2016 és 2023 közötti 13-ról 2024-re több mint 145-re. A „Mi vagyunk az erdő” kezdeményezés panaszt kíván benyújtani egy esetleges vizsgálat érdekében, és az Európai Bizottságot is tájékoztatni fogja a helyzetről.
Területileg a legtöbb megállapodást (32) a Tátrai Nemzeti Parkban (TANAP) kötötték, az Alacsony-Tátra Nemzeti Parkban (NAPANT) 20, a Nagy-Fátra Nemzeti Parkban pedig 18 megállapodás született.
Forrás: https://spis.korzar.sme.sk