Tátrai babonák – Ha meghalljuk Świerz csákányát… Hír

Nagy Árpád
Nagy Árpád
2015/12/05
Hirdetés
Babonák – meglehetősen kiterjedt témakör, különösen, ami a hegyeket illeti. Akár hiszünk benne, akár nem, azt hiszem fontos kérdés mindannyiunk számára. Vannak közöttünk olyanok, akik szinte a babonák rabjai, és vannak olyanok, akik csak legyintenek ezekre, és nem törődnek velük. Én a mindennapi életben biztosan a második csoportba tartozom. Nem érdekel, ha egy fekete macska átszalad előttem az úton, vagy ha felborul a sótartó, ami a régi hagyomány szerint veszekedést jelent. Ugyanakkor a hegyekben megpróbálom magam mögött hagyni a mindennapi élet dolgait, és így a gondolkodásom 180 °-os fordulatot vesz. Azt nem tudom, mi okozza ezt nálam. Lehet, hogy az a tény, hogy a hegyek veszélyesek, és az őket körülvevő babonák további rejtélyeket tartogatnak. Talán azért, mert a hegyekben mindig azt az elvet vallom, hogy jobb félni, mint megijedni, és fel kell készülni mindenre. Talán azért, mert gyakran találkoztam azzal, hogy a babonák, hiedelmek figyelmen kívül hagyása sokak számára veszélyes helyzetet eredményezett, miközben ezek figyelembe vétele sokuk életét megmenthette volna.

„Ha meghalljuk Mieczysław Świerz csákányának zörrenését, jobb, ha abbahagyjuk a mászást.”
A babona azt mondja, hogy ha mászás közben meghalljuk Świerz csákányának csilingelő hangját, jobb, ha nem megyünk tovább, mivel ez a hang a közelgő halál hírnöke. Mieczysław Świerz a Kápolna-csúcson (Kościelec) halt meg, így talán ezzel akarja figyelmeztetni a turistákat ezen a hegyen. Én még soha nem hallottam a csákányának a hangját, de az igazság az, hogy ez a hegy még soha nem volt jóindulatú velem. Sőt, amikor el is indultam a megmászására, legtöbbször semmit sem láttam, és előbb-utóbb elkapott egy vihar. Ki tudja? Lehet, hogy a Kościelec nem szeret engem, de az is lehet, hogy Mieczysław Świerz őrangyalként vigyáz rám…

Sok babona fűződik a Tátrához. Sokan azt mondják, hogy ha gyakran tapasztalunk irracionális érzéseket, jobb, ha visszafordulunk, mint ha tovább mennénk, vagy válasszunk egy másik útvonalat, még ha az nehezebb is. Megfontolandó azonban, hogy ha nem ismerjük a babonákat, rossz benyomást tesz-e ránk, ha például fekete lepkével, vagy apácával találkozunk? Természetesen nem. Így minden eseményt a véletlennek vagy a balszerencsének tulajdonítunk. Lehet, hogy ezek a babonák éppen azért alakultak ki, hogy megvédjenek minket bizonyos helyzetekben? Azt hiszem, ezt mindenki saját szemszögéből fogja értékelni…
Hisszük vagy nem hisszük, figyelni érdemes…

Forrás és fotó: http://natatry.pl Fotó: Michał Bilko
Hirdetés
Hirdetés