Szomorú összefoglaló a 30. Sherpa Rallye-ról Hír

Nagy Árpád
Nagy Árpád
2014/10/22
Ha a történészek nem tévednek, 2014-ben hetedik alkalommal lett a tátrai teherhordók hagyományos versenyének célpontja a Hunfalvy-völgyi menedékház. Ezelőtt utoljára 2009-ben, és most ismét itt rendezték meg ezt a nemzetközileg is egyedülálló, inkább közösségi, mint sporteseményt, és a versenyzők 30 év után visszatértek oda, ahonnan annak idején elindultak. Október 19-én, vasárnap reggel úgy tűnt, hogy minden a lehető legnagyobb rendben lesz: kellemes meleg, az időjárás olyan, amilyennek lenni kell, a legmagasabb csúcsok frissen meghintve porcukorral, a startnál cigányzenekar húzta, a nézők pedig egyre nagyobb tömegben figyelték az eseményt. Mintegy 70 versenyző, férfiak és nők vegyesen gyűlt össze a Poprádi-tavi Hegyi Szálló mögött, hogy a hátikosarakat felpakolják a menedékház fűtésére használt pellet anyaggal, fával, és természetesen néhány hordó sörrel. Pakolás közben megemlékeztek az első évek versenyeiről, néhányan zenéltek és daloltak, így a start kicsit elhúzódott…

Fél 12 előtt aztán kirepült a dugó a pezsgőspalackból, és megkezdődött a verseny – Matúš Vnenčák semmit nem bízott a véletlenre, és Maťo Fabšík társaságában lassan elhúzott a mezőnytől. Az árnyékból az emelkedőre kiérve már tisztességes, kb. 7 perces előnyre tett szert. Végül teljesen megérdemelten, 1 óra 31 perc 49 másodperces idővel nyerte meg a versenyt Rasťo Goriščák (1:38:55) és Maťo Fabšík (1:40:16) előtt, ezzel visszavágott az ezúttal harmadik helyezett Fabšíknak a tavalyi vereségért. A női versenyben Lenka Hiklová esélyt sem adott Alena Ruchlovának, a harmadik helyen pedig Danka Kotschová végzett. A győzteseknek a láncoknál és azok közelében meglehetősen kellemetlen dolguk volt a jeges felületen, délutánra azonban, amikor már odasütött a nap, javultak a körülmények.
Lassan egyre többen megérkeztek a célba, az időeredmény azonban legtöbbjük számára nem volt fontos. Hogy miért? Azért, mert ezen a napon két tragédia is beárnyékolta a Sherpa Rallye kerek születésnapját. Azért is, mert az áldozatok hegyi emberek, és nem egyszerű, óvatlan hétvégi turisták voltak, és azért is, mert az első baleset közvetlenül a menedékházhoz vezető turistaút közelében történt, a verseny ideje alatt. A mentőakció és a helikopter többszöri repülése miatt a versenyzők (és a turisták is) néhány száz méterrel a menedékház alatt többször megállásra kényszerültek, de a csúszós terepen nem történtek további sérülések. A gyors beavatkozás ellenére a hegyimentők és az orvos sajnos egyik esetben sem tudtak segíteni, így aztán a célba érkezett versenyzőknek nem volt min mosolyogni. Az 2014-es Sherpa Rallye minden bizonnyal sokáig emlékezetes marad, de sajnos nem a kerek évforduló miatt…
A verseny során készült fotók itt tekinthetők meg!